Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Ośrodkiem gminy jest wieś Irządze. Gmina podzielona jest na 11 sołectw: Irządze, Zawada Pilicka Witów, Wygiełzów, Mikołajewice, Sadowie, Woźniki, Bodziejowice, Zawadka, Wilków, i Wilgoszcza. Gmina Irządze jest gminą typowo rolniczą.

Perła krajobrazowa

: Preloader. : Preloader.

Aktualności

Ulga termomodernizacyjna - nie zapomnij o niej składając PIT-a!

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Ulga termomodernizacyjna - nie zapomnij o niej składając PIT-a!

Początek roku to okres, gdy większość społeczeństwa staje przed obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego za miniony rok. Osoby uprawnione do ulg podatkowych z niecierpliwością wyczekują tego momentu, gdyż już wkrótce ich konta bankowe zostaną zasilone zwrotami podatku. Szczególnie pokaźne mogą być sumy zwracane osobom, które w ubiegłym roku zainwestowały w nowe źródła ciepła lub przeprowadziły termomodernizacje swoich domów – wszystko za sprawą ulgi termomodernizacyjnej.

 

 

Przedsięwzięcia termomodernizacyjne

Z ulgi tej mogą skorzystać wyłącznie właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W swoich zeznaniach rocznych mogą odliczyć wydatki poniesione na tzw. przedsięwzięcia termomodernizacyjne, czyli te, które poprawiają efektywność energetyczną zamieszkałych budynków.

Do takich działań zalicza się m.in. wymianę źródła ciepła, zakup odnawialnych źródeł energii, docieplenie budynków, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, a także inne tego typu przedsięwzięcia. Odliczeniu podlegają zarówno materiały, jak i usługi, a pełną listę wydatków można znaleźć w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Ile i kiedy odliczać?

Dla pojedynczego podatnika kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć 53 000 zł na wszystkie przedsięwzięcia zrealizowane w ciągu roku. Więcej mogą odliczyć małżonkowie będący współwłaścicielami domu - każdemu z osobna przysługuje limit, dlatego w sumie mogą odliczyć aż 106 000 zł.

Jeżeli poniesione wydatki przekraczają limit lub uzyskany dochód nie pokrywa wszystkich kosztów, możliwe jest odliczenie pozostałej kwoty w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat. Warunkiem uprawniającym do skorzystania z ulgi jest zakończenie przedsięwzięcia w ciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy koszt.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przy rozliczaniu należy pamiętać, że ulgi podatkowe przynoszą zwrot podatku tylko wtedy, gdy podatnik rzeczywiście zapłacił podatek dochodowy w minionym roku podatkowym. Osoby zwolnione z podatku, takie jak emeryci, osoby młode do 26. roku życia oraz Ci, których dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku (obecnie 30 000 zł), nie mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Dla korzystających z ulgi istotne jest zachowanie wszystkich faktur za materiały i usługi – stanowią one dowód poniesionych kosztów. Ponadto korzystając z programów dofinansowań, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”, odliczać można tylko faktycznie poniesione wydatki, pomniejszone o kwotę otrzymanego dofinansowania.

Skontaktuj się z ekodoradcą!

Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej mogą na pierwszy rzut oka wydawać się zawiłe, warto jednak pamiętać o niej przy składaniu deklaracji podatkowych. Otrzymany dzięki uldze zwrot podatku może stanowić solidny zastrzyk pieniędzy, który w znacznym stopniu pokryje poniesione koszty termomodernizacji.

Jeżeli zasady ulgi termomodernizacyjnej są dla Ciebie niejasne lub chcesz poznać programy dofinansowań do wymiany źródła ciepła lub termomodernizacji budynku, skontaktuj się ze swoim ekodoradcą! Bezpłatną poradę możesz uzyskać dzwoniąc pod numer +48 797 714 374 lub pisząc na adres ekodoradca@subregioncentralny.pl.

Autor:

Agnieszka Szwaja

Ekodoradca Subregionalny

Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego

 

 

 

23

LUT

2024

163

razy

czytano

26/741

irzadze.pl

Najnowsze aktualności

: Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
: Preloader. : Preloader.

irzadze.pl

Nowa

Nadchodzące spotkania z ekodoradcą

21

maj

2024

: Przeglądy okresowe instalacji kolektorów słonecznych
: Preloader. : Preloader.

irzadze.pl

Przeglądy okresowe instalacji kolektorów słonecznych

6

maj

2024

: Ogłoszenie o wyłożeniu do wglądu publicznego
: Preloader. : Preloader.

irzadze.pl

Ogłoszenie o wyłożeniu do wglądu publicznego

6

maj

2024

: Informacja o podpisanej umowie - Rewitalizacja ...
: Preloader. : Preloader.

irzadze.pl

Informacja o podpisanej umowie - Rewitalizacja ...

24

kwi

2024

: Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
: Preloader. : Preloader.

irzadze.pl

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

24

kwi

2024

: Komunikat - OZE
: Preloader. : Preloader.

irzadze.pl

Komunikat - OZE

24

kwi

2024

Polecamy

Szkoła

KRUS

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminna Biblioteka Publiczna

Parafia

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Firma Mamprawnika

Rozkłady jazdy

Do góry

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.