Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Ośrodkiem gminy jest wieś Irządze. Gmina podzielona jest na 11 sołectw: Irządze, Zawada Pilicka Witów, Wygiełzów, Mikołajewice, Sadowie, Woźniki, Bodziejowice, Zawadka, Wilków, i Wilgoszcza. Gmina Irządze jest gminą typowo rolniczą.

Perła krajobrazowa

: Preloader. : Preloader.

Aktualności

Najbezpieczniejsze gospodarstwa w województwie śląskim

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Najbezpieczniejsze gospodarstwa w województwie śląskim

Najbezpieczniejsze gospodarstwa w województwie śląskim w XVII Ogólnokrajowym Konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w województwie śląskim w roku 2019, w ramach eliminacji do XVII Ogólnokrajowego Konkursu KRUS „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, uznano gospodarstwo pani Renaty Wiesner z miejscowości Bieńkowice, w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim.

            W uroczystym finale wojewódzkiego etapu konkursu, który zorganizowano w sali koncertowej Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, uczestniczył wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szymon Giżyński, Prezes KRUS Aleksandra Hadzik, poseł Mariusz Trepka i senator Ryszard Majer, wicewojewoda śląski, Robert Magdziarz, Komendant Miejski Policji w Częstochowie, mł. insp. Dariusz Atlasik, Śląski Kurator Oświaty - Urszula Bauer. Komendanta Wojewódzkiego Policji reprezentował mł. inspektor Radosław Wola, naczelnik wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Obecny był dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie  - Tadeusz Taranek, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach - Lidia Marciniak, dyrektor częstochowskiego oddziału ZUS - Lidia Grzesiak, dyrektorzy państwowych instytucji wspierających rolnictwo w województwie śląskim: ARiMR-u, KOWR, ŚODR, organizacji rolniczych, wójtowie i starostowie terenu, z którego startowali uczestnicy konkursu, przedstawiciele wielu instytucji wspierających konkurs i prewencje wypadkową.

Patronat ogólnopolski nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda, patronat nad etapami regionalnymi – Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek.

Uroczystość uświetnił koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Zielonej, pod kierunkiem kapelmistrza Dariusza Pikora. Orkiestra powstała w 1993 i jest zespołem amatorskim. Ma swoją siedzibę w Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Zielonej. Przez 26 lat swojej działalności nieustannie prowadzona jest tam szkółka gry na instrumentach dętych i perkusyjnych. Od dwóch lat działalność orkiestry wspiera również Stowarzyszenie założone przez członków orkiestry oraz rodziców.

            W tym roku do konkursu organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w województwie śląskim zgłosiło się w dwóch etapach, 19 właścicieli gospodarstw rolnych. 1 gospodarstwo zrezygnowało z przeprowadzenia przez komisję audytu, który był podstawowym wymogiem udziału w konkursie.

Podczas audytu przeprowadzanego przez specjalistów z Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach, częstochowskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, odnotowywano zagrożenia wybranych elementów środowiska pracy tj. podwórza i obejścia, budynków, drabin, schodów, instalacji i urządzeń elektrycznych, ciągników rolniczych, przyczep i maszyn używanych w gospodarstwie, pilarek tarczowych i łańcuchowych, elementów środowiska pracy związanych z obsługą zwierząt oraz wyposażenia w środki ochrony indywidualnej i ubrania robocze.

Dodatkowymi elementami oceny gospodarstw były: wydzielenie w gospodarstwie miejsca do zabawy dzieci, prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej i jej wpływ na bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym; udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonane przez właściciela gospodarstwa; posiadanie oceny ryzyka wypadkowego na stanowiskach pracy, estetyka gospodarstwa.

Finałową szóstkę zaprezentowano na filmie -  stanowiły ja trzy gospodarstwa z regionu częstochowskiego oraz trzy gospodarstwa z regionu śląskiego i bielskiego. Wszyscy finaliści otrzymali cenne nagrody.

Decyzją komisji konkursowej, po wizytacji gospodarstw i dokonanym audycie przyznano 3 wyróżnienia i 3 nagrody. Wyróżnienia przyznano Barbarze i Krzysztofowi Waleczek, Ewelinie i Sebastianowi Stańczykom, Emilii i Dariuszowi Płuszkom. Za udział w finale wojewódzkim otrzymali urządzenia wysokociśnieniowe marki Karcher o wartości 800 złotych, ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

III miejsce przyznano Annie i Piotrowi Mikołajczykom. Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych ufundowało dla laureata trzeciego miejsca voucher o wartości 600 zł, Częstochowski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ufundował wiertarko-wkrętarkę wartości 500 zł, Śląska Izba Rolnicza ufundowała wiertarkę udarową marki Bosch o wartości 260 zł, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie ufundował 72-częściowy zestaw narzędzi „YATO” wartości 200 złotych, częstochowski oddział terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ufundował podkaszarkę elektryczną wartość 200 zł. Wojewoda Śląski uhonorował laureata książkami kucharskimi, firma AGRO FUN z Raciborza ufundowała bon podarunkowy o wartości 100 zł do Castoramy.

II miejsce przyznano państwu Alinie i Bogdanowi Chudaszkom. Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych ufundowało laureatom 2 miejsca voucher o wartości 1000 zł, Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach ufundowała tablet wartości 700 złotych, częstochowski oddział terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ufundował nożyce elektryczne wartość 300 zł; Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego ufundował 94-częściowy zestaw narzędzi „YATO” o wartości 260 złotych. Laureaci otrzymali także od wojewody śląskiego książki kucharskie.

I nagrodę, a więc tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego w województwie śląskim w roku 2019, otrzymało gospodarstwo pani Renaty Wiesner.

Nagrodę dla zwycięzcy – voucher o wartości 1300 złotych ufundowało Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, szlifierkę kątową wielotarczową, o wartości 1000 złotych  ufundował Oddział Regionalny KRUS w Częstochowie, częstochowski oddział terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ufundował kosiarkę elektryczną o wartości 500 zł, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego ufundował 216-toelementowy zestaw narzędzi „YATO” o wartości 480 złotych. Laureatka otrzymała od wojewody książki kucharskie, firma AGRO FUN z Raciborza ufundowała mieszkance powiatu raciborskiego bon podarunkowy o wartości 300 zł do Castoramy.

Pani Renata Wiesner posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 2 hektarów i 6 arów w miejscowości Bieńkowice, w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim. Prowadzi od 20 lat działalność ujętą, według nomenklatury urzędniczej, w „dziale specjalnym produkcji rolnej” – czyli hodowlę kurcząt. W jej halach hodowlanych znajduje się w tej chwili 70 000 kurcząt. W ciągu roku jest w stanie wyhodować 6 rzutów kurcząt, po 70 tys. sztuk w jednym rzucie. Kurnik posiada w pełni zautomatyzowany system karmienia, pojenia, utrzymania temperatury i monitoringu. Gospodarstwo jest certyfikowane norma ISO i dostosowane do wszelkich norm spełniających wymagane przepisy. Pani Renata również korzystała ze wsparcia ARiMR. Jak mówi: „Uwielbia swoją prace i nie zamieniłaby jej na żadną inną.”

Będzie reprezentować województwo śląskie w centralnym finale, w którym główną nagrodą jest ciągnik rolniczy ufundowany przez Prezesa KRUS.

Według wskaźników statystycznych województwo śląskie jest obecnie najbezpieczniejszym obszarem dla prowadzenia działalności rolniczej. To znaczy, że na terenie śląskiego mamy relatywnie najmniej wypadków, chociaż wszelkie okoliczności przyrody, ukształtowania terenu oraz urbanizacji i przemysłowa działalność człowieka – sprawiają, że jest to równocześnie jeden z najmniej sprzyjających obszarów dla rolnictwa. Paradoksalnie, wynika z tego, że najbezpieczniej jest obecnie tam, gdzie jest najtrudniej.

Bez fałszywej skromności można stwierdzić, że wpływ na to ma systematyczne, dobre współdziałanie wielu instytucji zajmujących się rolnictwem: KRUS, ARiMR, KOWR, ŚODR. Także zrozumienie zalet prewencji u tych wszystkich, którzy włączają się w te działania: w roli współorganizatorów - tak jak to jest w przypadku Urzędu Wojewódzkiego czy Marszałkowskiego lub w roli sponsorów - w przypadku firm prywatnych, ale i instytucji państwowych. Tutaj należy wymienić szczególnie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Częstochowie i Katowicach, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, Regionalny Fundusz Gospodarczy SA w Częstochowie.

Dzięki tym wszystkim działaniom w ciągu 7 ostatnich lat liczba wypadków na terenie województwa śląskiego zmniejszyła się o 33 procent, czyli jedną trzecią.

13

CZE

2019

1078

razy

czytano

344/693

irzadze.pl

Najnowsze aktualności

: OGŁOSZENIE O OTWARTYM NABORZE LOKALNEJ ORGANIZACJI ...
: Preloader. : Preloader.

irzadze.pl

Nowa

OGŁOSZENIE O OTWARTYM NABORZE LOKALNEJ ORGANIZACJI ...

4

gru

2023

: Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
: Preloader. : Preloader.

irzadze.pl

Nowa

Nadchodzące spotkania z ekodoradcą

30

lis

2023

: UWAGA! Spotkanie z Ekodoradcą Termin uległ zmianie
: Preloader. : Preloader.

irzadze.pl

UWAGA! Spotkanie z Ekodoradcą Termin uległ zmianie

17

lis

2023

: Charytatywne dyktando z okazji Święta Odzyskania ...
: Preloader. : Preloader.

irzadze.pl

Charytatywne dyktando z okazji Święta Odzyskania ...

10

lis

2023

: Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
: Preloader. : Preloader.

irzadze.pl

Nadchodzące spotkania z ekodoradcą

7

lis

2023

: Obchody Święta Niepodległości w Gminie Irządze  ...
: Preloader. : Preloader.

irzadze.pl

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Irządze ...

6

lis

2023

Polecamy

Szkoła

KRUS

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminna Biblioteka Publiczna

Parafia

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Firma Mamprawnika

Rozkłady jazdy od 1 stycznia 2023 roku

Do góry

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

:

:

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.