Dobra praktyka na start
Projekt „Europejska mobilność dobrą praktyką na start” jest realizowany przez Zespół Szkół w Szczekocinach w okresie 01.08.2018 – 31.07.2019, przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+. Dofinansowanie wynosi 52 726,00 EUR.
W ramach projektu 20 naszych uczniów z kierunków operator obrabiarek skrawających, mechanik pojazdów samochodowych oraz elektryk wyjechało na czterotygodniowe staże do włoskich przedsiębiorstw.
Realizacja tego projektu zwiększy poziom aktywności młodych ludzi i zwiększy ich szanse powodzenia na rynku pracy. Organizacja staży we włoskich przedsiębiorstwach to inwestycja w przyszłość uczniów naszej placówki. Daje możliwość sprawdzenia się i zdobycia doświadczenia zawodowego na konkurencyjnym rynku pracy, doskonalenia umiejętności praktycznego posługiwania się językiem obcym, szansę poznania: zasad funkcjonowania europejskich przedsiębiorstw, odrębnej kultury organizacyjnej, zachowań ludzkich w innych realiach gospodarki rynkowej. Dzięki wyjazdowi uczniowie staną się bardziej samodzielni, pewni siebie i zmotywowani do dalszej pracy i nauki. Projekt przyniesie również korzyści dla naszej szkoły oraz jej kadry, która widzi potrzebę umiędzynarodowienie szkoły, a przede wszystkim dostosowania oferty edukacyjnej do ciągle zmieniającego się otoczenia. Organizacja zagranicznych staży to także szansa na podniesienie kompetencji językowych i organizacyjnych naszej kadry, nawiązanie nowych kontaktów oraz zaangażowanie w życie społeczności europejskiej.
Projekt przyniesie też wymierne korzyści partnerowi - firmie YouNet z Bolonii, która zyska wiedze na temat międzynarodowego wymiaru kształcenia i szkolenia, co pozwoli na lepsze dopasowywanie programy pobytu dla uczestników zagranicznych mobilności,
Staże zagraniczne odbyły się w okresie 25.11.2018 – 22.12.2018. Przed wyjazdem na staż uczniowie przeszli przez proces przygotowania do mobilności organizowany w formie zajęć dodatkowych
w szkole. Odbyły się zajęcia z branżowego języka angielskiego prowadzone w podziale na grupy zawodowe, zajęcia z języka włoskiego, warsztaty kulturowe, dotyczące m.in. norm i obyczajów charakterystycznych dla kraju przyjmującego oraz warsztaty pedagogiczne o charakterze motywacyjno-integracyjnym. Umiejętności uczniów zdobyte podczas staży zostaną potwierdzone przez dokumenty uznawane w Europie w ramach Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć
w Kształceniu i Szkoleniu zawodowym (ECVET), dokument Europass Mobilność oraz krajowe certyfikaty, które z pewnością stanowić będą istotny punkt CV i zwrócą uwagę potencjalnych pracodawców.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki, przejazdy lokalne we Włoszech pokryte zostaną z budżetu projektu.