Ptasia Grypa H5N8
W związku z wystąpieniem na terenie powiatu zawierciańskiego wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 wirusa, który nie jest groźny dla ludzi, podjęto szereg działań pod nadzorem Powiatowego Inspektora Weterynarii w Zawierciu, mających na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się i całkowitą likwidację ogniska wirusa.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków (Dz.U. z 2016, poz. 2091) osoby utrzymujące drób lub inne ptaki zobligowane są zgłosić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii ilość ptaków (gęsi, kury, kaczki, indyki, perliczki, strusie, przepiórki i tym podobne) oraz miejsca ich przechowywania (z wyłączeniem ptaków utrzymywanych w pomieszczeniach mieszkalnych).
Podjęte środki ostrożności powinny polegać w szczególności na:
- wstrzymaniu się od wypuszczania drobiu na wybiegi i pozostawić ptaki w budynkach inwentarskich, w których jest utrzymywany;
- zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt w tym ptaków;
- wstrzymanie się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich
- stosowanie w gospodarstwie wyłącznie przeznaczonej do tego celu odzieży i obuwia ochronnego, w tym bezwzględnie w przypadku wykonywania czynności związanych z obsługa ptaków;
- stosowanie mat dezynfekcyjnych w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.
W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków:
- zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie;
- spadek dziennej produkcji jaj;
- spadek przyjęcia paszy lub wody;
- objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.
W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt:
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Zawierciu
tel. 32 67 235 33
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu
tel. 32 67 212 10
Ponadto zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.
Hodowcy, którzy nie stosują się do zaleceń rozporządzenia, muszą liczyć się z karami finansowymi.