Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

PROGRAM SŁONECZNA GMINA

Strona główna » Aktualności » PROGRAM SŁONECZNA GMINA

Program Słoneczna Gmina został stworzony w 2008 roku aby promować i wspierać rozwiązania związane z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE). Program przez kilka lat ewoluował, jednak cele pozostały takie same.

 

 

Główne cele programu:

 • popularyzowanie idei związanych z promocją ekologii, ochrony środowiska oraz wspierania technologii związanych z ochroną środowiska, w tym technologii odnawialnych źródeł energii,
 • propagowanie stylu życia chroniącego środowisko naturalne przez wykorzystywanie źródeł odnawialnych do produkcji ciepła z kolektorów słonecznych i prądu z modułów fotowoltaicznych w domach jedno i wielorodzinnych,
 • wspomaganie rozwoju rodzimych firm instalacyjnych.

Realizacja powyższych celów odbywa się poprzez szeroko rozumianą promocję OZE, organizowanie wystaw, pokazów, spotkań z mieszkańcami. Publikowanie materiałów informujących o nowoczesnych rozwiązaniach ekologicznych w postaci broszur i artykułów prasowych. Program prowadzi także kampanię informacyjną wśród dzieci w wieku szkolnym, zakładając że to od nich w niedługim czasie będzie zależał stopień wykorzystania czystych energii w Polsce.

 

Program Słoneczna Gmina działa w całej Polsce, a na początku 2012 roku liczba gmin która przystąpiła do programu przekroczyła 300.

Ilość mieszkańców i gmin zainteresowanych Odnawialnymi Źródłami Energii stale wzrasta, a jak pokazują najnowsze badania opinii publicznej, rozwój tego typu technologi cieszy się bardzo dużym poparciem w społeczeństwie.

 

Wsparcie instalacji kolektorów słonecznych

Od początku swojego istnienia program prowadzi działania wspierające instalacje kolektorów słonecznych. Działania te zintensyfikowały się po 2010 roku, kiedy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wprowadził pierwsze dofinansowanie wysokości 45% dla indywidualnych mieszkańców oraz wspólnot mieszkaniowych. Dofinansowanie to przyczyniło się do dużego wzrostu zainteresowania kolektorami słonecznymi, oraz spowodowało że instalacje te stały się bardziej opłacalne niż dotychczas.

Program Słoneczna Gmina przyjął za jedno ze swoich głównych zadań pomoc w uzyskaniu dofinansowania. Nasze działania wydatnie przyczyniają się do wzrostu ilości instalacji, oraz ich jakości. Wsparcie dla mieszkańca polega na konsekwentnym informowaniu, oraz pomocy na kolejnych etapach wyboru, montażu i pozyskania dotacji dla kolektorów słonecznych. Wszystkie czynności wykonywane w związku z pomocą dla mieszkańca są bezpłatne.

czytano: 3066 razy

autor: irzadze.pl

data dodania: 2012-04-26 12:17:42

Linki
 • Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu kultury (2019r.)
 • Projekty współfinansowane ze środków unijnych i krajowych
 • Infolinia urzędu pracy
 • Mikro porady
 • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

Urząd Gminy Irządze
Irządze 124, 42-446 Irządze

tel.: (34)3543-009, (34)3543-020
e-mail: urzad@irzadze.pl

 • gmina_irzadze_0145201
 • zima76
 • mapka_gminy3885
 • alejka_grabowa_za_plebania8526
 • 6515
 • 52234
Deklaracja dostępności
Serwis WWW Urzędu Gminy Irządze. Gmina Irządze jest gminą wiejską położoną we wschodniej części województwa śląskiego w powiecie zawierciańskim. Od północy graniczy z gminą Lelów, od wschodu z gminą Szczekociny, od południa z gminą Kroczyce, od zachodu z gminą Niegowa. Zachodnia granica stanowi jednocześnie otulinę Jurajskich Parków Krajobrazowych. W południowej części gminy przebiega centralna magistralna droga kolejowa Katowice - Warszawa.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna